Padlóösszefolyó duguláselhárítás
A padlóösszefolyó bűzelzáró gyakran kellemetlen szagokat áraszt, amelynek leggyakoribb oka a dugulás vagy egyszerűen a víz elpárolgása a padlóösszefolyóból. Éppen emiatt érdemes megvizsgálni a probléma fő forrását, mivel ezekben az esetekben tisztítószerekkel, illatosítókkal nem tudjuk megszüntetni a szagokat. Egy másik egyszerű ok a bűzelzáró könyök, valamint a bűzzáró dugó meghibásodása.Ha a padlóösszefolyó kiszáradt, akkor elég csak vizet öntenünk bele, és a probléma azonnal orvosolható, ha azonban dugulás áll fent, akkor szakemberhez kell fordulni a megfelelő tisztítás érdekében. Ha azonban nem szeretnénk szakembert hívni, akkor a bűzelzáró dugó eltávolításával könnyen hozzáférhetünk és kimoshatjuk egy slaggal vagy tusolócsővel a lerakódott szennyeződést.Ha meg szeretnénk előzni az esetleges dugulásokat, akkor, bármennyire undorító, de kéthavonta legalább ki kell tisztítani a padlólefolyót.
Ha rendszeresen takarítjuk, akkor megelőzhetjük a lerakódásokat.A padlóösszefolyó bűzelzáró nagyon fontos szerepet tölt be mindennapjainkban, ezért nem hanyagolhatjuk el az esetleges meghibásodásait. A padlóösszefolyó van segítségünkre olyankor például, amikor csőtörés van a lakásban, vagy bármilyen más probléma miatt nagy vízmennyiség halmozódik fel, akkor ezen a lefolyón távozik a víz. Ezáltal megvédi a lakást is az elázás veszélyétől.Anyaga lehet PVC, alumínium ötvözet vagy rozsdamentes acél.
A padlóösszefolyó takarításakor ne használjunk savas, illetve lúgos alapú készítményeket a rács megtisztítására, mivel könnyen megroncsolódhatnak, és a legtöbb lefolyóhoz nem lehet külön rácsot vásárolni, főleg az újabb, drágább típusokhoz, csak ha az egész rendszert megvesszük, ami rengeteg pénzbe kerülhet.Ha új ház építésén gondolkozunk, akkor mindenképp szereltessünk ilyen bűzelzárókat. Hasznos lehet, ha a rendszer felé egy csapot is szerelünk, így könnyen pótolhatjuk a vizet, ha a lefolyóból esetleg elpárologna. Kérjük szakember segítségét annak eldöntéséhez, hogy milyen méretű legyen a lefolyó, mivel ezek a maroknyi nagyságútól egészen 1,5 méterig terjedhetnek.
A bűzelzáró működése:
Többen találkozhattunk már a konyhában, vagy a fürdőszobában terjengő büdös csatornaszaggal. Ennek legfőbb oka, hogy a lefolyóhoz tartozó bűzelzáró nem működik megfelelően. Célja, hogy megakadályozza a csatornában található gázok visszaáramlását. Legtöbb esetben egy külső szifon fogja fel a kellemetlen szagokat. Itt a lefolyóból leeresztett víz megáll a szifonban, amely megakadályozza a gázok visszajutását a légtérbe. Ez a technológia olyan kisebb átmérőjű csöveknél alkalmazható, mint a zuhanyzó, fürdőkád, fürdőszobai összefolyó, mosdó vagy a mosogató lefolyócsöve. Találkozhatunk még golyós bűzelzáróval (pl. mosógépeknél) ahol a beépített golyó akadályozza meg a csatornaszag szivárgását, valamint beépített elzáróval nagyobb átmérőjű csöveknél (pl. WC esetében).
A bűzelzáró helytelen működése:
Amennyiben nem látja el funkcióját, kellemetlen, büdös szagokat tapasztalhatunk otthonunkban. Nézzük, hogy miért működhet hibásan:
- Csatornarendszer helytelen kiépítése: Elegendő két cső helytelen összeillesztése vagy a tömítés hiánya és a gázok máris utat találnak a lakótérbe.
- Szifon kiszáradása: A rendszertelen használat, párolgás és az esetlegesen fellépő vákuum, amiért a víz eltávozhat a szifonból.
- Légbeszívó szelep hiánya: Az előbb említett vákuumot a légbeszívó szelep hiánya is okozhatja. Felszerelésével a szívó hatás kiegyenlítődik, így a víz a szifonban marad.
- Túl rövidre vágott flexibilis cső: Amennyiben flexibilis csőből alakítjuk ki a szifont, de nem hajtjuk meg megfelelő ívben, akkor is felléphet ez a probléma.
- A rendszer kiépítésénél nem szereltek be bűzelzáró berendezést.
Az itt leírt problémák esetén mindig hívjunk szakembert, aki szakmai tudásával és tanácsaival ellátva bennünket, arra törekszik, hogy a jövőben hasonló eset ne forduljon elő.